A programok igyekeznek rávilágítani arra, hogy a kutatók nem elefántcsonttoronyban élő, zárkózott emberek, hanem a hétköznapokban tapasztalható csodák mögött álló színes egyéniségek. A magyarországi rendezvényeken közel hatszáz kutató mutathatja meg a "másik" arcát, és bizonyíthatja be a nagyközönség számára, hogy a tudomány érdekes, és tanulni sohasem késő!
Debrecenben, a Biokémiai és Molekuláris Biológiai Intézetben is készülünk érdekes programokkal. A programunk mottója: Mutasd a genomod, megmondom, ki lehetsz!
Előadások (kb 16:15 – 17:20) Helyszín: Élettudományi Épület, előadó, a kihelyezett útmutatók alapján
- Bevezetés a molekuláris biológiába és a genomikába (Dr. Nagy László)
- A génkifejeződés szabályozása (Széles Lajos)
- Személyre szabott genetika (Meskó Bertalan)
- A Debreceni Klinikai Genomika Központ bemutatása (Dr. Scholtz Beáta)
- A gyakorlati bemutatások bevezetése (Brázda Péter)
Gyakorlati bemutatók a laborokban, csoportokban (kb 17:30 – 19:20) Helyszín: Élettudományi Épület, Magreceptor Kutató Laboratórium, 3-209
- “in vivo” szakasz
- mikroszkópia: Sejttenyésztő flaskákban növő sejt- és szövetkultúrák vizsgálata fénymikroszkóppal. Humán és állati eredetű sejtvonalak bemutatásán keresztül mutatjuk be a hallgatóknak az alapvető sejttenyésztési eljárásokat és eszközöket. (HeLa sejtvonal, szívizomsejtek, tápoldatok, differenciáltatott humán makrofágok)
-
Fluoreszcencia mikroszkópia: Különböző –fluoreszcencia alapú- jelölési eljárásokkal láthatóvá tesszük az élő sejtek egyes kiválasztott molekuláit, sejtalkotóit (fúziós fehérjék, magfestés, mitokondrium festés).
- “in vitro” szakasz
- DNS tisztítás: Bemutatjuk a legelterjedtebb DNS-izolálási technikákat baktérium tenyészetet és vérmintát felhasználva. A kinyert DNS ‘szabad szemmel’ is megfigyelhető, de a gélelektroforézis bemutatásával még meggyőzőbben kimutatható. (baktérium kultúra, vérminta feldolgozása, DNS-preparálás, gélektroforézis)
-
PCR reakció összeállítása: Az önkéntesek vérmintáiból kinyert DNS-t SNP-analízisnek vetjük alá. Ennek első lépéseként egy ‘pipettázó robot’ összeállítja a vizsgálati anyagot, majd következhet a minták mérése. (robot bemutatása, polimeráz láncreakció, PCR-mix összetétele, SNP-analízis, DNS szekvenálás)
Ezzel párhuzamosan a nem regisztrált érdeklődők az előadóteremben tekinthetnek meg animációkat, illetve a gyakorlati bemutatók egy részét. Itt lesz egy rövid előadásom a Second Life és az blogok világának orvosi/tudományos felhasználásáról.
Összegző előadás a kávézóban (kb 19:20 - 19:40)
Az SNP-analízis értékelése a COPD (krónikus obstruktív tüdőbetegség) példáján keresztül (Dr. Nagy László, Póliska Szilárd)
Asztalbeszélgetés
Ha valakit érdekel, milyen egyéb programok lesznek még Debrecenben, kattintson ide.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Orosz Viktória · http://cogito.blog.hu 2007.09.27. 13:14:00
Meskó Berci · http://mediq.blog.hu/ 2007.09.27. 17:14:17
Orosz Viktória · http://cogito.blog.hu 2007.09.27. 18:32:55
Meskó Berci · http://mediq.blog.hu/ 2007.09.27. 18:53:32
Regisztráció gimnazistáknak kellett, akik részt vesznek a fenti laborbemutatón is. Viszont számos dolgot, amit ott ők kipróbálhatnak, azt megmutatjuk lent is a nagyelőadóban. Szóval szeretettel várunk mindenkit!
Orosz Viktória · http://cogito.blog.hu 2007.09.28. 21:28:25
Meskó Berci · http://mediq.blog.hu/ 2007.09.28. 22:01:52