Hát nem ez a hónap legtrükkösebb kérdése, hiszen persze, hogy veszélyesek, pláne, ha egy nem kiforrott rendszert kezdenek el élesben használni. Történt ugyanis, hogy Dave deBronkart, egy veserákkal küzdő páciens, akitől a webes megoldások sem állnak távol, a Google Health rendszerébe vitte be, milyen betegségekkel, allergiákkal rendelkezik, milyen gyógyszereket szed.
Ahogy pedig a Google elektronikus orvosi rendszere lehetővé teszi, át akarta importálni papírjait kórházának rendszerébe. Az adatok átmentése után a kórház rendszere viszont olyat jelzett, hogy Dave-nek agyrákja, krónikus tüdőbetegsége is van, sőt vérnyomása azonnali beavatkozást igényel. Természetesen ezek nem voltak igazak.
A Boston.com oldal cikke feszegeti a témát, és kifejti, miért veszélyes ezen online rendszereket élesben használni.
Én nem is tudom, mit vártak. A Google Health-től azt várni, hogy forradalmasítja az egészségügyet olyan, mint a Wikipédiától azt várni, helyettesít minden valós enciklopédiát. Az online eszközök célja nem helyettesíteni, hanem kiegészíteni.
Aki pedig egy évnyi próbaüzem után élesben használja a Google Health ingyenes szolgáltatását, magára vessen, számonkérni meg pláne ne kérjen számon senkin semmit.
Arról meg beszélni sem kell, hazánkban mikor fog a rendelőkben felmerülni ez a probléma, olyan messze van.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
agyvihar · http://agyvihar.blog.hu/ 2009.04.17. 22:17:48
Egy év alatt azért szerintem a user elvárhatja, hogy a veserákot ne vegye agyráknak a szoftver. Ez még nem jelent túl nagy naivságot a részéről.
sanche · http://elakadasjelzo.blog.hu/ 2009.04.17. 23:15:42
1: sajnos ma is vannak olyan orvosok, akik heveny influenzának néznek előrehaladott leukémiát. És ezek nem is egyévesek..
2: "Arról meg beszélni sem kell, hazánkban mikor fog a rendelőkben felmerülni ez a probléma, olyan messze van." Most akkor jó, hogy itt nincsenek olyan suttyók, akiknek még a mikróra is rá kell írni, hogy ne tedd be a macskát, vagy ne örüljünk, mert elmaradott szerencsétlenek vagyunk..?
3: a wikipedia sokmindenben leköröz már sok méregdrága enciklopédiát. Mikor elindult, kételkedtek abban, hogy mennyire lesz hiteles, ha mindenki beleírhat. Pont azért tud az lenni. Az anyag, pedig napról-napra bővül. Úgy érzem, hogy már most félig agyonverte a wiki az igazi enciklopédiákat.
midnight coder 2009.04.18. 08:33:58
Meskó Berci · http://mediq.blog.hu/ 2009.04.18. 09:19:53
2) Az eltérő betegség kódolások miatt fordulhatott elő az, ami most előfordult. Ezek rendezéséhez bizony kevés egy év, pláne úgy, ha csak X kórház vehet részt a munkában.
2009.04.18. 09:54:13
Vegyük már észre emberek, hogy a gugli lassan többet tud rólunk, mint mi magunk....
2009.04.18. 09:55:29
"DeBronkart eventually discovered the problem: Some of the information in his Google Health record was drawn from billing records, which sometimes reflect imprecise information plugged into codes required by insurers."
Csak ez nem a Google Health hibája.
Hillary 2009.04.18. 10:44:22
midnight coder 2009.04.19. 08:43:06
Hillary 2009.04.19. 11:16:08
Olyan már nincs, h csak papír doksi legyen rólad. A finanszírozási jelentések miatt mindenki informatikát használ. És adataidat (kedvezményes áron :) ) megkapja mindenki, akit érdekel, természetesen illegálisan. A korrupció a kiskapu az adatvédelem rendszerén. Jó hír viszont: egyelőre még nem a Te személyes adataid érdeklik őket (sem). Azért igazad van: a Nagy Testvér figyel (itthon is)