1. Van második életed?
A Second Life egy virtuális világ, ahol megteremtheted második életed. Ha páciens vagy, próbáld ki, milyen egy CT gépben feküdni, vagy tedd fel kérdéseid az Ann Myers Medical Center orvosainak.
Ha orvos vagy (vagy bármilyen egészségügyi dolgozó), csatlakozz az Ann Myers csapatához, akik a jövő orvosi oktatásának megalkotásán dolgoznak. Heteken belül lezajlik az első medikusokat képző szimuláció a központban.
2. Felhasználóbarát oldalak
Ha páciens vagy, látogass el a Sugarstats.com vagy a Traineo.com oldalaira. Az előbbi cukorbetegeknek készült, az utóbbi pedig a fogyni vágyóknak szolgál. Rengeteg eszközt nyújtanak a felhasználóknak, hogy így segítsen motivációt találni.
Ha orvos vagy, javaslom a Pimp Notes (orvosi jegyzetkészítő site), az OttoBib (irodalomjegyzék-készítő) és a Zoho (online prezentáció-készítő) használatát.
3. Orvosi wikik
Olyan adatbázisokról van szó, melyeket a felhasználó szerkeszthet, melyek naprakész információval rendelkezhetnek és melyekkel gyerekjáték követni szakterületünk változásait. Pácienseknek talán érdemes a Wikipédiával kezdeni (Medicine Portal az angol és Orvosi Portál a magyar Wikiédián).
Orvosoknak érdemes Ask Dr Wiki oldalával kezdeni, ahol csak orvosok szerkeszthetnek. Több mint 20 orvosi wikiről készítettem listát nemrég a Sciencerollon.
4. Közösségek
A web 2.0 közösségen és kollaboráción alapszik. Ha páciens vagy, találhatsz olyan közösségeket, akik haosnló egészségügyi problémákkal küzdenek, mint te. Ilyen szolgáltatást nyújt az MDjunction.com.
Vannak orvosi közösségek is. A Tiromed.com-ra fel lehet tölteni az önéletrajzunkat, egyszerűbb a segítségével külföldi kollaboránst találni egy publikációhoz vagy projekthez, sőt munkalehetőségeket is kereshetünk rajta. A Sermo.com-on a napi diagnosztikai, terápiás tapasztalatainkat cserélhetjük ki más orvosokkal.
5. Orvosi Blogok
Az orvosi blogok olyan információkat és véleményt adnak át az olvasóknak, melyeket orvosi szaklapokban nem fogunk megtalálni. Vannak páciensek által írt blogok:
- Diabetes Mine (cukorbeteg)
- Chronic Babe (krónikus betegség)
- Life with CF (cisztikus fibrózis)
- The Furry Monkey (Non-Hodgkin lymphoma)
- Fight Pompe (Pompe betegség)
- Doc in the Machine (műszaki orvoslás)
- EmergiBlog (nővér)
- Eye on DNA (genetika)
- GruntDoc (sürgősségi orvoslás)
- Kevin, MD (orvosi megmondó)
- Tales from the Womb (neonatológus)
- The Gene Sherpa (személyre szabott genetika)
Nem hiszem, hogy midenkinek van arra ideje, hogy napjában végigfusson ezeken (meg még sok más) blogon, ezért a bloggerek kitalálták a blog karneválok rendszerét. Időközönként egy blog összegyűjti a témájában dolgozó blogok legjobb cikkeit és azokat egy posztban tárja az olvasók elé. Néhány karnevál:
- Grand rounds: az orvosi blogvilág karneválja (a Sciencerollon márciusban tartottam)
- Mendel’s Garden: genetika
- Gene Genie: ezt én alapítottam, klinikai genetikáról szól
- Medicine 2.0: ezt is én alapítottam, a web 2.0 és orvostudomány kapcsolatáról
- Sok más orvosi karnevál
7. Orvosi keresők:
A Google, a Yahoo nem válogat a forrásai között, ezért orvosi-egészségügyi keresés szempontjából messze áll a pontosságtól és megbízhatóságtól. Ezért hoztak létre orvosi keresőket, melyek válogatott forrásokban keresnek csak. Pácienseknek a dokim.hu ajánlott, orvosoknak az orvosoknak.hu. Angol nyelven:
8. Orvosi Podcast és Videocast
A bloggerek szeretnék még kényelmesebbé tenni az olvasók dolgát, ezért podcasteket készítenek, azaz meghallgatható formátumot. Így az olvasónak még számítógép előtt sem kell ülnie. Íme a leghíresebb angol orvosi podcastek listája:
- ACC Conversations with Experts
- Journal of the American Medical Association
- New England Journal of Medicine
- Lancet
- John Hopkins Medicine
- iCritical Care Podcast
Nem mehetünk el a webkonferenciák nyújtotta új és olcsó lehetőségek mellett sem.
9. Orvosi tartalom, tartalom, tartalom
Mit szeretek a legjobban a web 2.0-ben? A szabadon elérhető tartalmat! Böngéssz a VideoJug orvosi videói; a Flickr orvosi képgyűjteményei vagy a Clinicalcases.org orvosi esetgyűjteményi között. Példa a VideoJug minőségéről (A terhesség és a Down-kór):
10. A Ti tippetek!
Mire használjátok a web 2.0-t? Akár orvosi, akár páciens célokra? Írjátok meg nekünk!
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: cuentos de miedo para niños audio 2018.01.23. 15:54:48
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Zoli (SSDB) 2007.06.11. 13:38:30
Respect :)
Meskó Berci · http://mediq.blog.hu/ 2007.06.11. 17:31:29
Több hónapnyi tapasztalat, meg két éjszakányi posztírás van benne. De már nem lepődöm meg, hogy az ilyen igazán munkás posztjaim nem hozzák vissza a befektetett energiát. Ha most írnék egy szexista posztot, tuti, hogy nagy nézettsége lenne.
Ez a showbiz! :)
Orosz Viktória · http://cogito.blog.hu 2007.06.12. 08:00:32
b3ck · http://b3ck.net/ 2007.06.12. 19:07:23
b3ck · http://b3ck.net/ 2007.06.12. 19:08:27
zslog 2007.06.14. 18:40:27
Meskó Berci · http://mediq.blog.hu/ 2007.06.15. 00:46:14
Európai konferencián még nem gondolkodtam, pedig van készen angol nyelven is több prezim. Az az igazság, lövésem sincs, hogyan tudnék ilyen lehetőségek közelébe kerülni.