A jövő orvoslását valahogy úgy tudom elképzelni, hogy a páciens hozzáfér minden olyan információhoz, ami a megfelelő döntés meghozásához szükséges. Ha például cukorbeteg lesz, hozzáfér az összes hazai cukorbetegség centrumhoz és az elhelyezkedés, eredmények, kényelem alapján kiválasztja a neki legmegfelelőbbet. Azért írok erről, mert Ed Bennett létrehozott egy olyan keresőt a Google segítségével, melyen 2800 amerikai kórház adatbázisában kereshetünk.
A WebMD oldalán pedig beírhatunk egy diagnózist vagy orvosi procedúrát, a lakóhelyünket és kikeresi a nekünk valószínűleg legjobb orvosi központot.
Magyarországon nem tudok ilyenről, pedig fontos megjegyezni, hogy míg a magyar klinikák honlapjai katasztrofálisak, addig kis befektetéssel, a hozzáértő szakemberek bevonásával nagyszerű színvonalú honlapokat készítenek külföldön. Gondoljunk csak a Mayo Klinikára vagy a Beth Israel Deaconess Medical Center-re, ahol kvízek, podcastek, betegségleírások, blogok, hírcsatornák, online televízió, minden megtalálható, ami a beteg kötődését a kórházhoz megerősítheti.
Eközben a magyar klinikák ilyen honlapokkal állnak elő. Deoec.hu, Pote.hu, Sote.hu és Szote.u-szeged.hu.
És még egyszer, ez nem pénz kérdése, hanem a hozzáértő emberek felkutatása és megbízása. Az USA-ban ezt csinálják. Nálunk nem. Pedig ebben a korban, az orvosi ellátás elé néző páciensek hamarabb tekintenek rá a kórház honlapjára, mint valaha bármikor.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
drHorváthTamás · http://drhorvathtamas.com/ 2009.08.31. 18:23:24
mediq.blog.hu/2009/05/16/mayo_clinic_es_magyar_korhazak_a_neten#comments
Ez nem szemrehányás :), csak azt jelzi, hogy továbbra sem történik itthon semmi, miközben a világ megy el mellettünk.
2009.09.01. 10:45:47
Nem, hogy a legtöbb kórház weboldala gyalázatos, maga a belső rendszer is az, volt szerencsém már tapasztalni, dolgoztam már kórházban. Elavult, hiányos, rossz felépítésű és arról ne is beszéljünk milyen mennyiségű felesleges papír használódik el. Sajnos itt minden rosszul és logikátlanul szervezett... ez egy ilyen ország. Pedig kis ráfordítással (nem úgy, hogy félúton eltűnik minden pénz) nagyon hasznos rendszereket lehetne kidolgozni. Szóval, kicsit OFF, bocs érte!
Hillary 2009.09.01. 13:29:58
baris 2009.09.03. 00:15:49
Bocsánat, egy kicsit belelovaltam magam. Hiszen nem ez volt az eredeti téma. Félre ne értsen senki, nem akarom az eü dolgozókat lebecsülni, sőt, inkább felnézek rájuk, amiért ilyen körülmények között is képesek dolgozni. Az alapprobléma meglátásom szerint a politikai rendszerben van. Ettől kerülnek lehetetlen helyzetbe. Mondom ezt úgy, hogy közel s távol nem voltam/leszek az eü dolgozója, maximum betege.
baris 2009.09.03. 00:23:30
2009.09.03. 12:59:37
Az egészségügyi ellátáshoz való jog
Az emberi méltósághoz való jog
A kapcsolattartás joga
A tájékoztatáshoz való jog
Az önrendelkezéshez való jog
Az orvosi titoktartáshoz való jog
(De neten nézz utána, biztos találsz sok mindent.)
Mindig azt hozzák rendbe először, ami a legfontosabb és minden betegséget az arra kialakított profilú osztályon. Cataracta műtétet természetesen a szemészeti műtőben, majd postoperativ megfigyelésre a szemészetre kerülsz, a lényeg simán átkerülhetsz egyik osztályról a másikra, még ha eredetileg mással kerültél be... nah kicsit hosszú lett
De ha nem ez volt a kérdés, akkor nem értem:)
baris 2009.09.03. 16:28:30
Akkor ezek szerint a kórház rosszul járt el az ügyben. De akkor mostmár leírom összefüggéseiben:
1. Édesapám bekerült bel-osztályra vizesedés miatt, amit (mint kiderült) nem a szíve okozott, hanem áttétes májdaganat. Bennt töltött 5 napot, rendbe is hozták a lehetőségekhez képest: a vizet kihajtották.
2. Mi megkérdeztük, hogy átvihetjük-e majd műtétre. Mire azt mondták, hogy csak akkor, ha zárójelentéssel elengedik. El is engedték pénteki napon. Másnap volt a sz.hályog műtét.
3. Másnap nagy nehezen bevittük apát reggel 6-ra. És ott szó szerint mi lettünk leszúrva, hogy hogy képzeljük mi azt, hogy elvisszük műtétre. Mert csak akkor műtik meg, ha előtte 40 napig nem volt bennfekvő kórházban. Mi mondtuk, hogy ezt nem tudtuk, mert nem mondott ilyet senki. A bel-osztályon sem figyelmeztettek, hogy nem fogják megműteni, mivel náluk feküdt.
Már akkor sem értettük az egészet. Tehát mindezek fényében is el kellett volna végezniük a szürke hályog műtétet?
Csak azért érdeklődtem/érdeklődöm, ha netán újfent hasonló cipőbe kerülnénk tudjam, merre lehet vagy érdemes lépni. A felsorolt jogoknak utánanézek. Köszönöm még1szer!:)
2009.09.03. 17:42:27
Ha nem akut a műtét akkor előfordul. Akut esetben egyértelmű azonnali műtét. Viszont ilyen esetekben, még ha gondolom ma már járóbeteg szakr. végzik is sajnos nem úgy van, hogy bemegyünk és megcsinálják. De nem vagy abszolúte szakértő, csak amit láttam, tapasztaltam és én ITO-n dolgoztam az meg más. Sajnos semmi nem úgy egy ma Mo-n ahogy annak kéne, azt viszont láttam dögivel. Ilyenről meg, hogy 40 napig nem lehet bennfekvő a műtét előtt, ezt nem is értem. Ilyen esetekben jobb ott a kórházban a megfelelő helyen érdeklődni szerintem.